Tag Archives: chickpeas

day thirty!


(Click here for an explanation of the project.)

Here’s what we ate for $3.68 today, January 31, 2011.

BREAKFAST

steel cut oatmeal $0.10
2 tablespoons raisins $0.08
small handful toasted pecans $0.19
2 teaspoons brown sugar $0.02

LUNCH

day-old everything bagel $0.50
3 tablespoons light cream cheese w/ scallions $0.24
carrots $0.16

DINNER

spicy stuffed pepper $1.56

coleslaw $0.33

SNACKS

banana $0.25
grapefruit $0.25

total $3.68

I didn’t exactly plan to go out with the most colorful dinner possible, but somehow tonight’s dinner turned out extra snazzy, don’t you think? It’s like Funfetti, but made out of real food that is good for you. The stuffed peppers had a real kick to go along with that colorful display. Levi actually got to eat two portions and then asked if he could eat some leftover filling I baked into a ramekin for breakfast. I’m a little concerned he’s going to grow a couple inches while he’s sleeping tonight.

Wow, last day! I have to admit, I am kind of burned out on calculating the cost of everything. I won’t miss that at all. There are so many things I am going to miss. We are busy coming up with ways to incorporate this stuff into our daily life going forward, and figuring out how to continue sharing some of it with y’all. And in the coming week we plan to post some reflections and calculations and maybe even an interview with Levi.

xo Krista

Advertisements

6 Comments

Filed under food

cheap & easy hummus

Hummus is popular stuff around these parts. We usually eat it on sandwiches, bagels, or as a dip for cut up veggies. Awhile back I had someone tell me they priced it out and it was cheaper to buy it at the store. I didn’t believe it for a second, but I have always made hummus by dumping a little of this and a little of that until it tastes just right. So I measured it out this time. Well, you tell me, can you get 3 cups of hummus for cheaper than $2.72 at your local store?

Make 3 cups or 48 tablespoons.

one clove garlic, minced $0.01
2 (15.5 ounce) cans chickpeas $1.60
1/4 cup tahini $0.80
3 tablespoons water
3 tablespoons lemon juice $0.05 (price for bottled)
2 tablespoons olive oil $0.26
salt to taste

Total cost $2.72 or 6 cents per tablespoon.

Directions, puree in a food processor until smooth. If your canned beans are especially dry, you may need to add more water or lemon juice to get the right consistency.

Favorite variations: fold in chopped roasted red bell pepper or your favorite olives.

Of course, my version is designed to be a little lighter and a little cheaper by using water in place of some of the fat. Tahini will be your most expensive ingredient. This price was based on a 16 ounce jar of tahini I found on sale for $5.59. I can usually find it here in Olympia for $6 to $8 for a 16 ounce jar. What’s a jar of tahini run you? Or do you make your own?

Wow, a 6 cent gram of protein? Here’s the complete nutrition breakdown per tablespoon.

11 Comments

Filed under food, recipes