Tag Archives: $5/person/day

Video of our $5 vegetarian food

I make silly videos of almost everything, so I pulled together this pummelvision video of photos Krista took for the $5/person/day project. Are you familiar with pummelvision? I love it because pummelvision does all the work. The only work I have to do is be organized with the photos, and mostly Krista does that for me. It’s great to watch this and re-live the whole month!

If the video moves too fast, you can click through to the photo set and walk down memory lane at your own pace here. And if you missed it when it was happening, you can read all the posts here. I’m still amazed by how the project turned out. We ate some really awesome food for >$5. And now I’m craving some gnocchi.

Advertisements

4 Comments

Filed under food

day thirty!


(Click here for an explanation of the project.)

Here’s what we ate for $3.68 today, January 31, 2011.

BREAKFAST

steel cut oatmeal $0.10
2 tablespoons raisins $0.08
small handful toasted pecans $0.19
2 teaspoons brown sugar $0.02

LUNCH

day-old everything bagel $0.50
3 tablespoons light cream cheese w/ scallions $0.24
carrots $0.16

DINNER

spicy stuffed pepper $1.56

coleslaw $0.33

SNACKS

banana $0.25
grapefruit $0.25

total $3.68

I didn’t exactly plan to go out with the most colorful dinner possible, but somehow tonight’s dinner turned out extra snazzy, don’t you think? It’s like Funfetti, but made out of real food that is good for you. The stuffed peppers had a real kick to go along with that colorful display. Levi actually got to eat two portions and then asked if he could eat some leftover filling I baked into a ramekin for breakfast. I’m a little concerned he’s going to grow a couple inches while he’s sleeping tonight.

Wow, last day! I have to admit, I am kind of burned out on calculating the cost of everything. I won’t miss that at all. There are so many things I am going to miss. We are busy coming up with ways to incorporate this stuff into our daily life going forward, and figuring out how to continue sharing some of it with y’all. And in the coming week we plan to post some reflections and calculations and maybe even an interview with Levi.

xo Krista

6 Comments

Filed under food

day twenty-nine


(Click here for an explanation of the project.)

Here’s what we ate for $4.78 yesterday, January 30, 2011.

Uh-oh, only one more day after this! Are you going to miss us?

BREAKFAST

8 ounces TJ’s organic plain yogurt $0.70
1/4 cup cocoa hazelnut granola $0.22
2/3 banana $0.17

LUNCH

tempeh & fried egg sandwich with sprouts & chipotle aioli $1.31
mineola $0.42

DINNER

red bean chipotle burgers on multigrain buns $1.11
baked onion rings $0.85

total $4.78

Whoa, that cocoa hazelnut granola recipe rules! And bonus points for being cheap yet decadent. We wanted to make some homemade organic cane syrup, but it always seems to come down to time. Even though it was not advised, we subbed honey to keep things simple and it still tasted great. I was surprised this was so cheap, hazelnuts and all. We are keeping the serving size small to keep it healthy. If you’re curious about nutrition, Jess calculated the info.

Those burgers were pretty great, too. It is tough to find a good veggie burger recipe. We are trying not to get all of our protein from soy, and trying not to buy so much processed food. There is so much highly processed “health food” and vegetarian products on the market today. It’s great to have that option, but we’re trying to do better as much as we can. I used chickpea flour as my flour of choice for the recipe. They definitely tasted like bean burgers, but they were good, flavorful bean burgers. Good thing we liked them, because I made a double recipe which will be four dinners for our family. At 22 cents a pop, they sure do make Boca Burgers seem like something we won’t need to buy for a very long time.

And holy crap, BAKED ONION RINGS! Those were the highlight of the meal. Maybe not as good as the real deal, but unbelievably close. Thanks, Martha.

2 Comments

Filed under food

day twenty-eight


(Click here for an explanation of the project.)

Here’s what we ate for $2.23 yesterday, January 29, 2011.

BREAKFAST

caramelized onion grits with a poached egg $0.50

LUNCH

leek & potato soup $0.52

DINNER

Big-Hearted Macaroni & Cheese with Artichokes $1.21

total $2.23

We aren’t exactly winning any nutrition awards today, now are we? We started off with good intentions and just got busy. We meant to eat other fruits and vegetables throughout the day and it just never happened. It seems like every weekend there is a big long list of things we want to accomplish, and it feels impossible to ever get to them all. Do you know the feeling? Well hey, at least we got to go on a date to see Blue Valentine at our favorite little theater in Tacoma.

And hey, how cool is it that we had enough leftovers in our fridge to eat different meals for lunch and dinner?

I do have to admit that Levi ate some fast food french fries. That sounds kind of terrible, but I swear there is an explanation. He was drawing a still life of salt and french fries for an art project, and he paid for the fries with his own money. This from the kid who could probably count the number of times he’s had french fries from a fast food chain on one hand. He blew some minds in health class this semester when they found out he has never eaten at McDonald’s ever before, and we didn’t break that record since he thought the Wendy’s package would be more attractive.

Oh, and grits with caramelized onions? A+. We intended to add cheese and realized it didn’t need it. Now if only grits had a significant amount of dietary fiber we’d be set.

Leave a comment

Filed under food

day twenty-seven


(Click here for an explanation of the project.)

Here’s what we ate for $4.53 yesterday, January 28, 2011.

BREAKFAST

steel cut oats (from 1/3 cup dry) $0.10
1 tablespoon slivered almonds $0.06
2 teaspoons brown sugar $0.02

LUNCH

Big-Hearted Macaroni & Cheese with Artichokes $1.21
grapefruit $0.25

DINNER

tempeh bacon & egg sandwich $1.50

DESSERT

affogato (Tahitian vanilla bean gelato with stovetop espresso) $1.39

total $4.53

Here’s an inside shot of the sandwich. It is locally made six grain bread with chipotle aoili, tempeh bacon, tomato, a fried egg, clover sprouts, and avocado. We planned to make coleslaw for the side, but dinner was running late and everyone was tired. Turned out the sandwich was a very filling and satisfying meal on its own.

We love chipotle aioli around here. We simply used a tablespoon of light mayo for each person, a teaspoon of lime juice, and pureed chipotles in adobo to taste.

For once we didn’t buy day-old bread. We found plenty of day-old options, but all of them were mostly white flour. Even at full price we found fairly affordable whole grain bread for 23 cents per slice.

And what good is Friday night without dessert? While we were out shopping we found a fancy $3 pint of gelato.

One of our all time favorite simple desserts is an affogato. The word is “drowned” in Italian. You simply drown some ice cream or gelato with espresso. You end up with this wonderful, creamy ice cream espresso float. You can also add liqueur to kick it up a notch, which we skipped this time since we’re on $5 a day.

Happy bellies all around and still under budget.

4 Comments

Filed under food

day twenty-six


(Click here for an explanation of the project.)

Here’s what we ate for $3.75 yesterday, January 27, 2011.

BREAKFAST

multigrain waffle $0.31
2 tablespoons maple syrup $0.15
banana $0.25

LUNCH

tempeh curry $0.66
1/2 cup cooked quinoa $0.18

DINNER

Big-Hearted Macaroni & Cheese with Artichokes $1.21
1-1/4 cups broccoli $0.32

SNACKS

3 peanut butter no bake cookies $0.21
1/3 cup almond milk (with coffee) $0.08
Fuji apple $0.38

total $3.75

Part of our idea of eating “healthy” on $5 a day is that we are trying to mostly eat whole grains. We haven’t completely eliminated white bread and pasta, but we’re trying to make it something we eat only occasionally. I love pasta. Who doesn’t love pasta? And homemade macaroni and cheese is a major weakness. So I was intrigued by this recipe for
Big-Hearted Macaroni & Cheese with Artichokes.

Sure, we’re eating pasta, but instead of a ton of cheese and a roux of flour and butter, it uses silken tofu, skim milk, and only an ounce of cheese per serving. I think the addition of artichoke hearts is what really sucked me in. The verdict? It really hit the spot. It does not compare it to decadent homemade mac & cheese, but it was a delicious “healthier” casserole. And I feel inspired to try to come up with some healthier recipes that feature whole grains. Hmm.

We divided the recipe into 8 portions for only $1.21 each, and only had one freebie ingredient: free organic non-fat milk!

I use non-dairy milk for just about everything. Macaroni and cheese is an exception. Something about the sweetness of even plain soy milk makes it taste off. So we got to use one of the coupons from our $20 local coupon book. It doesn’t take long to make back the $20 when you use it toward $5.29 for a half-gallon of organic milk. Holy crap!

I dunno why that receipt says 2% milk. It was non-fat milk. There was no 1% option at that particular store. I’m no expert on this dairy milk thing.

2 Comments

Filed under food

day twenty-five


(Click here for an explanation of the project.)

Here’s what we ate for $2.74 yesterday, January 26, 2011.

BREAKFAST

whole wheat peanut butter waffle $0.18
2 tablespoons maple syrup $0.15
banana $0.25

LUNCH

tempeh curry $0.66
1/2 cup cooked quinoa $0.18

DINNER

leek & potato soup $0.52
1/3 block baked high protein tofu $0.66

SNACKS

2 peanut butter no bake cookies $0.14

total $2.74

Leeks! We haven’t taken much advantage of our rule that stuff from our garden is free during this project. Even though we try to change up our garden, leeks are something we will probably grow every single year. Leeks are not cheap, never mind organic leeks. We have a ton of them despite our less than stellar gardening weather this past year. Go leeks!

This soup tastes like a big bowl of buttery leeks and creamy potatoes. The orange color comes from carrots. We used vegan bouillon cubes instead of chicken broth and omitted the bone marrow. To keep the cost down we also used dried dill. We splurged on organic carrots and potatoes. And with the biggest expense, the leeks, being free, it was only 52 cents per bowl.

Our cost for the day was so low we decided to go for dessert, and our friend Patrice’s chocolate oatmeal refrigerator cookies had reminded me of the cookies my dad used to always whip up without warning when we were kids. There are about a billion recipes online for chocolate peanut butter no bake cookies.

Now that I’ve made them as an adult, I get why my dad loved to make them. They are super delicious, incredibly cheap, and take like five minutes to make. Seriously, you dump a few ingredients in a pot, bring it to a boil, boil for a minute, and then stir in peanut butter, oatmeal, and vanilla. You do have to wait a bit for them to set up, but you can speed the process up in the fridge or freezer. They are sugary, fattening cookies. They aren’t exactly healthy, but as far as cookies go, at least these ones have some protein and fiber.

THE COST:

2 cups sugar $0.50
4 tablespoons cocoa $0.32
1 stick butter $0.63
1/2 cup milk $0.13
1 cup peanut butter $0.64
1 tablespoon vanilla
3 cups oatmeal $0.59

Makes 40 small cookies (we made a half batch and got 20).

Total $2.81
7 cents per cookie

The only ingredient I haven’t priced is vanilla. We don’t do Costco, but we buy a big bottle of vanilla at the local restaurant supply store (you don’t have to pay to shop there!) and it lasts an eternity.

4 Comments

Filed under food