Healthy eating on a budget

Since some of our readers are new (Hello new readers!), I added a page to the blog with an index to one of our favorite projects from January 2011. After helping Levi come up with a cheap grocery budget for health class inspired us, we decided to limit our food budget to $5 per-person, per-day as a month long January challenge.

You can now access an index of the day-by-day posts up at the top of the blog next to the “About” page link. Or if you don’t want to scroll up click here.

We still make many of the dishes we came up with during that challenge, and reminisce about how well we ate during that month.


day seven: hulled barley, pico de gallo, avocado, and a poached egg breakfast for 60 cents per serving


day ten: banana & steel cut oatmeal brulee for 22 cents per serving


day fourteen: baked eggs with grape tomatoes & feta for 86 cents per serving


day nineteen: veggie breakfast pizza for dinner $2.10 for 1/3 a pizza

Each day we posted all the food we ate and broke down the cost of different recipes. If you missed it, go check it out!

Advertisements

12 Comments

Filed under food

12 responses to “Healthy eating on a budget

  1. Good job, it’s actually really easy to eat “cheap” and healthy if you cook from scratch and use fresh foods. In these tough economic times, and with gas prices taking from our budgets everyone is looking for where to cut back.

    • misterkrista

      Yep, that is what we learned. If we cook at home and buy bulk food, it beats complicated coupon strategies.

      • Absolutely agree with this—we try to limit our average to $2.50/person per day, and we have never used a single coupon.

        • misterkrista

          And then I forgot the piece about portion control. That was a big deal for us when we were carefully calculating everything I learned to limit our portions. Now right as I finish cooking I portion it out into dinner and leftover lunches.

  2. Thanks so much for sharing this wealth of information to your readers – appreciate it!!!

  3. Those photos are definitely inspiring. Its amazing how well you can eat when you just put a little thought and love into your food (and shop in the bulk section)!

  4. Jean-François

    Cooking from scratch is cheaper, tastier, more green and healthier – a rare win-win-win-win scenario. Thanks for sharing the photos and recipes, and helping more people figure that out.

  5. Pingback: A Series of (Unfortunately) Random Ramblings « philosopheriture

  6. Sebastian Clouth

    Hello!

    I am the Watercooler/ Awesome TimeWasters (an awesome section of stories people like to share!) editor at Before It’s News (beforeitsnews.com). Our site is a rapidly growing people-powered news platform currently serving over 3 million visits a month. We like to call ourselves the “YouTube of news.”

    I would like to personally invite you to republish your website on our site. Our visitors would love to read your content, and get to know you as a blogger/source of news. It’s a great opportunity to spread the word about your work and reach new readers. Posting on Before It’s News is 100% free.

    We will be featuring and promoting websites that republish with us on our homepage, on Twitter, Facebook, in our newsletter and more. Don’t miss this opportunity to get fantastic exposure.

    We don’t censor or edit work.

    I hope you’ll choose to join the conversation at Before It’s News. I know our visitors will be very interested to sample your work and learn more about you. I hope to hear from you soon.

    Best regards,
    Sebastian Clouth (@B4INTimeWasters)

    SClouth@beforeitsnews.com

  7. So glad you did this, it was a great idea. I shall have a flick through some time. :D

  8. I have been trying to get my wife to buy healthier food at the grocery store, but she says we don’t have the money. I used to believe healthier food cost more but I am taking a nutrition class in college and it seems that’s not necessarily true. She buys a lot of processed foods and easy-to-make stuff because she can’t cook too well. (to me) I have asked her to learn how to cook a little bit from my mom so she’ll know how to make things I like more but she puts it off. We have about $250 a month for two people for food in our budget and she is in charge of groceries since I work and go to school. I really care about OUR nutrition but she is not that concerned with it so she buys cheap unhealthy stuff. Are there things she can buy that are not too expensive or unhealthy to substitute? I need some examples to give her PLEASE! Also a few healthy recipes or something would be nice for her to learn. I’m not on a special low-carb diet or anything I just want to eat more nutritiously.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s