day eight


(Click here for an explanation of the project.)

Here’s what we ate for $4.57 yesterday, January 9, 2011.

BREAKFAST

whole grapefruit $0.50
multi-grain bagel $0.47
3 tablespoons green onion cream cheese $0.24
6 ounces stove top espresso with 1/3 cup frothed soy milk $0.07 (still using free coffee beans)

LUNCH

chocolate blueberry smoothie with hemp protein $0.83

DINNER

baked yam $0.53
honey baked lentils $0.32
honey roasted organic carrots $0.19
1-1/2 tablespoons sour cream $0.09

SNACKS

bottle of beer $1.33 (Levi is at his dad’s today, so sadly he didn’t get one)

total $4.57

Perhaps we’re getting a little cocky, having a beer on $5 a day. We were running around shopping for four days worth of food as we head into the work week and didn’t have time for any snacks. We did have a brief field trip to our friend’s house for some free eggs and a visit to the ladies who laid them.

See the ladies in action, complete with a soundtrack thanks to Jess.

We got 3 dozen eggs since our friend is fostering some homeless hens and has an abundance. Hooray! We’ll probably still count the co-op price for eggs since they’re so cheap and to keep our totals relevant to people who don’t have the hook-up. It’s sure nice to have some local food in the mix.

And if you’re wondering whether we are really hemp protein kind of gals, we’re not. We don’t really buy powdered food, and it’s not really a bargain food. We have a stock pile of free samples from festivals and things we go to, and decided to throw it into our smoothie. We couldn’t taste it at all, so I guess it was pretty good.

Man, have I missed smoothies with all this cold weather. Here’s the recipe, which benefits in price from the local, organic blueberries we painstakingly picked at a you-pick farm this summer for $2.25 a pound:

CHOCOLATE BLUEBERRY SMOOTHIE

1 banana $0.25
1/2 cup frozen organic blueberries $0.28
1 tablespoon cocoa $0.08
1 cup plain soy milk $0.22
1/2 a free hemp protein packet (optional)

Instructions: blend thoroughly. You can increase the cocoa a bit for a little more chocolate. The banana and blueberries provide plenty of sweet.

And the lentil recipe was recommended by our friend Lisa. We decided to serve it over a baked yam, which didn’t make for the prettiest dinner, but it sure was good. Here’s the cost breakdown:

HONEY BAKED LENTILS

1 cup lentils $1.23
2 cups water
2 cloves minced garlic $0.02
2 teaspoons ground or fresh ginger (we used leftover fresh, unknown cost)
2 tablespoons olive oil $0.26
2 tablespoons tamari or soy sauce $0.06
2 tablespoons honey $0.12
1 small onion, chopped $0.20
salt and pepper to taste

$1.89 total
6 servings = $0.32 per serving

You just combine the ingredients and bake at 350 degrees for an hour. Lentils definitely win in terms of easy and cheap food. They were really cheap despite the fact that we were somehow charged more than the bulk bin was marked. I’m not too concerned, though, because as we finished up our shopping we turned to each other wide-eyed at how much less we are spending on four days worth of food.

I can’t wait to cook some of the new recipes we’re going to try this week!

Advertisements

5 Comments

Filed under food

5 responses to “day eight

  1. Andrea

    question: on the lentils, you baked them separately from the yams, yes? i mean it makes sense that way, but i really want to try this and i don’t want to eff it up. did you cover them?

    i can’t get enough yam lately. mmmmm.

    • I baked the yams naked and separate from the lentils, baked the lentils in a covered dish for 45 min and then uncovered for another 15. But you could chop the yams up and put them in. The original recipe says you can add any veggies you have on hand, like squash, potatoes, yams, with winter veggies being the most often recommended additions.

      If I made this again, which I would like to do because it’s really cheap and nutritious and EASY, I would use red lentils instead of french lentils bc I read that they get more mushy and creamy in this recipe. I would peel & chop the sweet potato and bake it with the lentils, and I would serve the whole thing over brown rice.

  2. caitlin

    that chicken video is exactly the reason why you need to get chickens as soon as possible.

    • yeah, so i can inflict homemade chicken dancing videos on you every week instead of sporadically? next time, i want to use the cibo matto song Know Your Chicken.

      i do have a little “cleansing flight” footage from the beehive that i am working into a lil video too. stay tuned!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s